• Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי
 • Manteka - אתר הקונדיטוריה הישראלי

בצקלו

ה"בצקָלו" הוא מערוך נירוסטה חלול ללא ידיות, דבר המאפשר רידוד בתוך תבנית.

בצקלו בצקלו

רק לקראת סוף השיחה עם אורָן וליאור, שתיים מדוברות חברת "מפרש – שטים אל העתיד", נזכרתי שאני מדברת עם בנות נוער, תלמידות כיתה ט'. במשך ראיון שלם הסבירו לי על החברה והמוצר שלהן ברצינות רבה, כמו שתי נשות עסקים של ממש, אך כשביקשתי לדעת איך העבודה על הבָּצֵקַלוֹ השתלבה עם לימודיהם של אורָן, ליאור וחבריהן לקבוצה, שתי הבנות השתחררו ופצחו בנאום ארוך ונרגש. "העבודה על המיזם בשילוב עם בית הספר השפיעה בעיקר על שעות השינה שלנו - הן התקצצו באופן משמעותי. הכל במיזם הזה תחת אחריותנו, התלמידים. הרעיון, שם החברה והמוצר, הייצור, המכירות. אנחנו מדברים רק על זה. הפעילות סביב ה"בצקלו" תופסת חלק נכבד בחיים שלנו. אנחנו נהנים מזה ושמחים לשווק את המוצר. הוא הילד שלנו. אנחנו גאים לראות מה עשינו – בהתחלה לא חשבנו שנגיע לתחרות הארצית, לא כולם בקבוצה אהבו את הרעיון, אבל עכשיו כולנו מתים על המוצר".

אז על מה בעצם מדובר?

"יזמים צעירים" מיסודו של לאומי הוא ארגון ללא מטרות רווח העוסק בחשיפת צעירים לעולם העסקים והיזמות, מאפשר להם להתנסות בו ומסייע להם בהבנתו. אחת מתכניות הארגון היא "עושים עסקים" המתקיימת במסגרת תחרות בה משתתפות מגוון קבוצות מרחבי הארץ. בשלב הראשון מחולקות הקבוצות למחוזות. המנצחת בגמר של כל מחוז עולה לגמר הארצי. המנצחת בתחרות הארצית תזכה לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית, אשר תתקיים השנה ברומניה.

לפני כשבועיים התקיים גמר התחרות הארצית. הזוכה הגדולה היא – כאמור – חברת "מפרש". מדובר בארבעה עשר בנים ובנות, תלמידי כיתה ט' בחטיבת הביניים "גוונים" בראש העין. הם נחשבים מיני-חברה ומתפקדים כחברה לכל דבר: יש להם חשבון בנק, אתר ופרסומת, אליה רתמו את גלית והנס ברטלה בכבודם ובעצמם. וכמו בכל חברה, יש חלוקת תפקידים.

איך הוחלט מי ימלא כל תפקיד בחברה?

קודם כל, כולנו עברנו ראיונות לפני תחילת העבודה ונבחרנו מתוך כל אלו אשר הגישו מועמדות לתכנית. לאחר מכן, כל חבר קבוצה התנסה בכל אחד מהתפקידים שעניינו אותו ולבסוף התבצעה חלוקת תפקידים – מנכ"לית, דוברות, מנהל פיתוח, מנהל שיווק, גזבר, אחראי סביבתי ועוד.

ומהו בעצם המוצר שלכם?

ה"בצקָלו" הוא מערוך נירוסטה חלול ללא ידיות, דבר המאפשר רידוד בתוך תבנית. מצד אחד יש לו פקק אטום, אשר ניתן לפתוח אותו וכך למלא קמח במערוך. בצד השני שלו יש פקק מחורר, עם חורים בשני גדלים, דרכו ניתן לבזוק את הקמח באופן מבוקר ואחיד. כמו כן, כיוון שהמערוך עשוי מנירוסטה, ניתן לקרר אותו לפני הרידוד וכך למנוע הידבקות של הבצק אליו. למעשה, אפשר אפילו לשמור את המערוך – עם הקמח בתוכו – במקרר.

איך הגעתם לרעיון הזה?

כאשר התחלנו לעבוד על הפרויקט, עלו כל מיני רעיונות למוצרים. לבסוף מנהלת השיווק שלנו, שחר, הכינה בצק יום אחד והוא נדבק לה לידיים. היא לא רצתה ללכלך את שקית הקמח תוך כדי העבודה, וכך נולד הרעיון. אבל גם לאחר שהחלטנו על מערוך, הדרך עוד היתה ארוכה – חשבנו על מערוך עם ידיות מתברגות, מערוך עם חריצים בגוף ורעיונות נוספים. כל האופציות האחרות נפסלו מסיבות כאלו ואחרות ולבסוף הגענו ל"בצקלו", זאת לאחר שדיברנו עם חובבי אפיה ואנשי מקצוע שונים. גלית והנס ברטלה עזרו לנו מאד ואף השתתפו בסרטון הפרסומת של המוצר. ה"בצקלו" הגיע גם לקרין גורן, חיים כהן ואהרוני, ושלושתם אהבו אותו.

 

1
2
3

(גלית והנס ברטלה)

 

אז ייצרתם את המערוך לכבוד תחרות היזמים הצעירים. אבל חברה אמיתית נמדדת גם – ובעיקר – על פי המכירות. האם ניסיתם למכור את הבצקלו?

בהחלט, ניסינו וגם הצלחנו. עד כה מכרנו מעל מאה יחידות – הרוב בקניון הגבעה בגבעת שמואל, אך הגענו גם למכללה האקדמית תל אביב-יפו ולדיזנגוף סנטר. כמו כן, ניתן עדיין לרכוש את המוצר באתר החברה. הבצקלו נמכר ב-80 ש"ח ליחידה, 150 ש"ח לזוג, מחיר אשר נקבע לאחר מחקר ארוך ומעמיק, כמובן.

ואיך היו התגובות למוצר?

קיבלנו פידבקים מאד חיוביים מאנשים אשר רכשו את הבצקלו והיו מרוצים ממנו.

תוכלו לספר קצת על תכנית יזמים צעירים ועל התחרות?

בתכנית משתתפות מעל מאה מדינות וישראל שייכת לסניף האירופאי. בארץ השתתפו השנה 210  קבוצות מרחבי הארץ, המחולקות למחוזות. אנחנו התחרינו בתחרות של מחוז מרכז מול 21 חברות אחרות וההחלטה על הקבוצה המנצחת התבססה על התהליך שעברנו ובחינת כל ההיבטים העסקים: נתוני המכירות, עיצוב דוכן, עבודת הצוות והתכנית העסקית.

בגמר הארצי השתתפו עשר חברות, כולל אותנו. בערב לפני התחרות עצמה התקיימה גאלה, מעין ערב השקה בהשתתפות אנשי עסקים וחממות פיתוח. באירוע הזה הצכנו את המוצר ומכרנו מערוכים בדוכן שלנו, בדומה לשאר הקבוצות אשר מכרו את המוצרים שלהן.

למחרת התקיימה התחרות עצמה. במהלך התחרות, מספר נציגים מהחברה הציגו לשופטים – כעשרה אנשי עסקים ויזמים – מצגת בת ארבע דקות אודות הבצקלו: סיכום פעילותנו מהשנה האחרונה, תכניות לעתיד ופירוט לגבי כוונות ייצוא לאירופה. לאחר מכן התנהלה שיחה בת שבע דקות עם השופטים, במהלכה ניסו "להתקיל" אותנו, אך צלחנו אותה בהצלחה רבה.

במקביל איישו שאר חברי הקבוצה את הדוכן שלנו, בחסות HP, אשר סייעה לנו בהדפסות עבור התחרות וכן הפגישה אותנו עם מעצבת גרפית. בדוכן מכרנו את המוצר והגיעו אליו אנשים רבים, כולל השופטים והתקשורת.

בסופו של דבר הכריזו השופטים על הזוכים. ההחלטה התבססה על השיחה איתם, המצגת, הדוכן ודו"ח מודפס אשר הגשנו לפני גמר התחרות וסיכם את כל פעילות החברה. לשמחתנו הרבה, זכינו במקום הראשון ואנו נוסעים לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית

ולסיום, מה לגבי העתיד? יש תכניות להמשיך לתפקד כחברה לאחר סיום התכנית ולפתח את הבצקלו או להתפתח לכיוונים נוספים?

בסוף השנה, עם תום התכנית, תופסק התמיכה שאנו מקבלים כרגע, דבר אשר יקשה עלינו. חוץ מזה, בשנה הבאה אנחנו מתחילים תיכון, כך שנצטרך להשקיע בלימודים ובמבחני הבגרויות. עם היינו רוצים למכור את הרעיון של ה"בצקלו". כבר קיימנו מספר פגישות עם כיוונים חיוביים לקראת שיתוף פעולה, למשל עם "נעמן" ואנו נמצאים בקשר עם חברות נוספות וגם פוזלים לחו"ל. כבר קיבלנו פניות של לקוחות מארה"ב, הולנד, רומניה ואוסטרליה.

אז "מפרש" היא אמנם חברה לכל דבר והיתה יכולה בקלות להיות מנוהלת על ידי אנשים מבוגרים, אבל נראה כי דווקא העובדה כי ילדים הם האחראים לה, היא זו הובילה להצלחת המוצר והיא זו שהביאה את ה"בצקלו" לתחרות הבינלאומית – ההתלהבות, החברות, או כפי שתיארו זאת אורָן וליאור: "כולם חברים ואוהבים אחד את השני. ברוב החברות אנשים פורשים או שהחברה מעזיבה אותם. אצלנו זה לא כך – התחלנו ארבעה עשר ונסיים ארבעה עשר".

לנו נותר רק לאחל ל"מפרש" המון הצלחה בתחרות ברומניה עוד מספר שבועות ולקוות שכל העבודה הקשה שלהם עד כה והמאמצים הרבים שהם משקיעים בימים אלו ממש ישתלמו להם.

ליצירת קשר עם חברת "מפרש".

 

 

 

 

פרטים נוספים

 • עריכת תוכן: ענבר רונן
עודכן בתאריך רביעי, 05 דצמבר 2012 12:14

לקבלת עדכונים ומתכונים, הרשמו

באנר